Letiště Pardubice čeká výluka, letadla Ryanairu možná zamíří do Hradce Králové

2018-02-17

SDÍLET:

Pardubické letiště čeká letos v říjnu a listopadu odstávka provozu. Armáda, která letiště a jeho technické zabezpečení provozuje, se chystá na konci roku opravovat pojížděcí plochy. Civilní provoz si tak bude muset najít na několik týdnů náhradu. Informaci přinesl Pardubický deník.

„Oficiální potvrzení plánované rekonstrukce jsme od armády obdrželi teprve minulý týden a na jeho základě nyní začínáme jednat. Musíme oslovit jak letecké společnosti, tak další letiště v republice, zjistit a porovnat parametry možných záložních letišť, seznámit se se všemi možnostmi,“ řekla Deníku Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport, která má na starosti civilní provoz na letišti.

Vedení pardubického letiště už jednalo se zástupci letiště v nedalekém Hradci Králové, které se jeví pro svou blízkost jako nejvhodnější. A to i z hlediska nákladů. Háček je ale v tom, že zatímco plocha v Hradci by s velkými letouny problém neměla, zázemí letiště neumožňuje odbavení cestujících. Hradec má status neveřejného mezinárodního letiště, nicméně už se zde testovalo přistání Boeingu B737.

Vedení pardubického letiště se proto poohlíží i jinde. „Dovedu si představit, že by sem letadla, kterých by bylo několik týdně, létala a odbavení by probíhalo v Pardubicích. Ale všechno záleží na dalších jednáních,“ doplnil hradecký ředitel Vladimír Griga. Záležet bude i na tom, jak se k alternativě postaví letecké společnosti.

Výluka připadá na slabé období mimo hlavní charterovou sezonu, dotkla by se ale určitě pravidelné linky Ryanairu do Londýna.

Letiště Pardubice se loni odlepilo od hrozivého dna, když odbavilo přes 88 tisíc cestujících. V roce 2016 to bylo 31 tisíc pasažérů, což byl nejhorší výsledek nejméně za posledních deset let. Do Pardubic se loni vrátily ruské cestovní kanceláře, které létají z Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně. Letos v únoru zde začal fungovat zcela nový terminál.

zdroj: zdopravy.cz