Prestižní cena pro SÚS Pardubického kraje. Bodoval most mezi Mělicemi a Valy.

2021-12-13

SDÍLET:

Jen málo kdy se stává, aby cena za Stavbu roku putovala nikoliv k soukromému investorovi, ale do rukou organizace Správy a údržby silnic, v tomto případě Pardubického kraje. Letos se tak stalo. Za mimořádně zdařilé architektonické i stavební řešení ocenila odborná porota most mezi Mělicemi a Valy. Stavba získala ocenění v rámci Stavby roku Cenu Státního fondu dopravní infrastruktury. 
 
Již na konci měsíce října zanedlouho končícího kalendářního roku 2021 byli na Galavečeru v Betlémské kapli oceněni soutěžící, kteří získali tituly a další ceny v celostátní soutěži Stavba roku 2021. Z téměř devadesáti hodnocených sakrálních, průmyslových, administrativních, infrastrukturních a bytových staveb bodoval most mezi Mělicemi a Valy, který je od prvního pohledu nesmírně zdařilý.
 
Most přes Labe loni nahradil poválečný americký Bailey Bridge a stal se novou dominantou krajiny. Je přívětivý pro silniční, pěší, cyklistickou a také lodní dopravu. Ocenění je tedy na místě. Most uspěl v soutěži Stavba roku v silné konkurenci, kde byly hodnoceny i stavby českých společností v zahraničí. 
 
Neméně si samotného ocenění váží i na Pardubickém kraji. „Je poměrně nevídané, protože ceny většinou dostávají soukromý investoři. Zde to vyhrála Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Jsme za ni vděční a velmi nás potěšila,” radoval se senátor a první náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Pardubického kraje Michal Kortyš. 
 
„Nový ocelový most s železobetonovou spřaženou mostovkou šířky 14 metrů vznikl podle projektu Pavla Ryjáčka a Petra Dupače. V hlavním poli přes řeku o rozpětí 84 metrů je most vyztužen obloukem typu takzvaného Langerova trámu. Při montáži se most z jednotlivých dílů sestavoval na mělické straně. Postupně po částech se ve dvou fázích vysouval přes řeku,“ doplnil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.
 
A nebyla to jediná stavba, se kterou se Pardubický kraj v tvrdé konkurenci umístil. V soutěži Česká dopravní stavba, se umístila modernizace silnice II/315 Hrádek, která se nachází mezi Chocní a Ústí nad Orlicí, dodává Kortyš.