Správa a údržba silnic Pardubického kraje vybavuje svůj vozový park vozidly sestavenými studenty

2022-08-30

SDÍLET:

Pardubický kraj a jeho silničáři investují každý rok do svého vozového parku. Největší zajímavostí je to, že některé vozy kompletují žáci automobilních škol. Pardubický kraj letos zakoupil nové vozidlo Tatra Phoenix pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje. Vůz však nebyl zkompletován v Kopřivnici, složili jej žáci Střední školy automobilní Holice. Díky projektu „Tatra do škol“, se tak mohli seznámit s nejnovější technikou a složit si opravdu originální skládačku. V současné době už je to pro Pardubický kraj druhé vozidlo, které si studenti v rámci projektu vyzkoušeli složit. První vozidlo šlo na cestmistrovství v Lanškrouně. Pro příští rok kraj plánuje zakoupit další dvě vozidla. Podstatou projektu „Tatra do škol“, který vznikl v roce 2018, je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a technickými školami. Vybraní studenti ze středních škol dostávají možnost sestavit automobil TATRA, který pak míří do běžného provozu, například u krajské správy a údržby silnic.
 
 
„Tatra Phoenix má ve Správě a údržbě silnic Pardubického kraje jedno z nejvyšších zastoupení. Tatrovky jsou u nás obecně velmi oblíbené, celkem jich máme ve flotile 47. Jsem proto rád za takto skvělý a ojedinělý projekt, který nám umožní rozšířit vozový park o další vozidlo této značky. Ten zároveň umožní studentům získat tolik cenných zkušeností, ale i mnoho zážitků. Kdo by si nechtěl složit Tatrovku a navštívit továrnu, kde se vyrábí? Mě by to jako studenta automobilky rozhodně lákalo,“ dodal náměstek pro dopravu Michal Kortyš.
 
 
SÚS Pk investuje i do svých budov
 
Za poslední roky Správa a údržba silnic Pardubického kraje masivně investovala do svých areálů. Skoro všechny budovy jsou zateplené, z šestnácti čtrnáct, kromě Přelouče a Žamberka. Pozornost je věnována i střechám a konstrukčním plášťům. V posledních třech letech došlo k přestavbě skladového hospodářství a sociálního zázemí ve Svitavách. Staré zařízení bylo nahrazeno úplně novým. Toto byla investice v desítkách miliónů korun. Totéž se odehrálo v loňském roce v Moravské Třebové. Na všechny své investice Správa a údržba silnic Pardubického kraje využívá dotačních titulů z fondu životního prostředí, ale hlavně investuje Pardubický kraj, jako vlastník silničního obslužného majetku.
 
„Připravujeme pilotní projekt na umístění fotovoltaických panelů. V současné době se hovoří o energetické krizi a i naše organizace chce být na toto připravena,“ řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.