Stavba úseku dálnice D35 Opatovice nad Labem - Časy dnes byla oficiálně zahájena

2019-03-14

SDÍLET:

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes oficiálně předalo staveniště dalšího úseku dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Stavební práce by měly trvat tři roky a první motoristé by se tak po nové dálnici měli svézt v roce 2022. Skoro třináct kilometrů dlouhý úsek bude stát přibližně 3,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem Strabag, M-Silnice a SMP CZ.

Stavba dálničního úseku Opatovicemi nad Labem - Časy dnes byla oficiálně zahájena. „.Dokončení a zprovoznění dálnice D35 je jednou z mých absolutních priorit a s ostatními kolegy se snažíme udělat maximum pro co nejrychlejší výstavbu. Po dlouhých letech čekání se nám tak konečně povedlo projekt dálnice D35 rozhýbat a zahájit stavební práce,“ říká pardubický poslanec Martin Kolovratník a dodává: „Předání staveniště automaticky sice neznamená, že stavební práce začnou dnes, přesto je toto datum důležité. Tímto dnem totiž začínají dodavateli stavby běžet lhůty.“

Úsek Opatovice nad Labem - Časy naváže na již zahájenou výstavbu dalšího úseku dálnice D35 Časy - Ostrov. „Tuto část silničáři předali už minulý rok v prosinci. Dohromady tak je ve výstavbě 27,1 kilometru nové dálnice D35. Součástí předaného úseku jsou dvě mimoúrovňové křižovatky, více než čtyři a půl kilometrů protihlukových stěn nebo přes kilometr dlouhá estakáda, která překonává řeku Labe,“ popisuje předseda sněmovního podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník.

ŘSD vypsalo první soutěž na zhotovitele úseku Opatovice nad Labem - Časy už v roce 2016. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže původní soutěž kvůli chybě ŘSD zrušil a musela se opakovat. „Vedení Pardubického kraje se obávalo, že kvůli zrušenému tendru bude doprava vedena jen po druhém úseku a pak bude svedena na krajské silnice. Od samého začátku tvrdím, že tato obava byla zbytečná a současný stav to potvrzuje. ŘSD vypsalo novou soutěž ještě v srpnu 2018 a na konci ledna letošního roku úspěšně podepsalo smlouvu se zhotovitelem. Díky zkrácení termínů oproti předchozímu tendru budou oba úseky zprovozněny současně,“ vysvětluje Martin Kolovratník.

Dálnice D35 propojí Čechy s Moravou a stane se alternativou k dálnici D1. Plánovaná délka dálnice je 210 kilometrů. Nejvíce vázne příprava v Olomouckém kraji. Podle plánů ŘSD by dálnice od Opatovic nad Labem po Mohelnici mohla být hotová v roce 2027.