Wonkův most Pardubice opraví až příští rok, teď je na řadě přeloučský

2021-02-19

SDÍLET:

Jízdní řád, podle něhož bude kraj opravovat mosty na Labi, je už skoro hotov. Letos na jaře přijde na řadu most v Přelouči, příští rok most Pavla Wonky ve středu Pardubic a poté most v Řečanech nad Labem.

Kraj příští rok spustí opravu klíčového pardubického mostu. Na rozdíl od oprav před šestnácti lety by ale práce neměly dopravu ve městě ochromit, přes most Pavla Wonky se bude jezdit kyvadlově. „Nedovolíme si most úplně zastavit. Budeme dělat jednu půlku, pak druhou půlku a pak střed. Necháme tam přeložit asi i troleje, aby tam mohly i nadále jezdit trolejbusy,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš(ODS).

U mostu jsou poškozena vnitřní lana, rekonstrukce je nutná. O závadách se ví od roku 2017. Před dvanácti lety stála generální oprava čtvrt miliardy korun a další rekonstrukce za osm a půl milionu korun skončila teprve v roce 2016. Chystaná oprava si vyžádá více než 70 milionů korun. 


Uvnitř mostu je podle odborných posudků poškozených 19 lan volného přepětí. Jsou to pletence o průměru zhruba 30 centimetrů, které mají polyuretanovou ochranu, což zvětšuje jejich průměr na 40 centimetrů. Lana jsou dlouhá přes 170 metrů. Odborná firma se dovnitř dostane přes upínací bloky, které jsou na obou stranách mostu. 

„Budou obnaženy příčným překopem, který bude mít tři metry hloubku a pět metrů šířku. Bude to nástupní prostor pro výměnu lan. Budou vyměňována jednotlivě. Vrtačkou se na pásovém podvozku vyvrtá na betonovém bloku 150 milimetrů silný otvor, nová lana budou mít poloviční průměr, 15 centimetrů,“ řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Stavbaři ponechají po opravě volný přístup k lanům. „Když potom dojde k další opravě, vymění se jen lana. Cena lan je asi pět šest milionů korun,“ uvedl Kortyš.

Nosná lana ve Wonkově mostu slouží už od počátku 80. let minulého století. Most byl postaven v letech 1956 až 1959.

Přeloučský most se uzavře 1. dubna
Na rozdíl od pardubického mostu se chystaná oprava mostu v Přelouči neobejde bez úplné uzavírky. Ta by měla začít letos 1. dubna a řidičům se most znovu otevře 24. července. „Doba realizace je 115 dní. Původní předpokládaná doba byla 180 dnů,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Stavební firma vybuduje na mostě novou vozovku, chodníky ze žulových kostek i nové zábradlí.

V bídném stavu je ovšem i most přes Labe v Řečanech nad Labem. V tomto případě je ale kraj teprve ve fázi hledání peněz. Náměstek hejtmana Michal Kortyš uvedl, že prostá oprava mostu by stála asi 66 milionů korun. 

„Pokud budeme akceptovat požadavek na navýšení mostu, aby pod ním mohla být plavba, aby byl architektonicky zajímavý a líbil se památkářům a také aby tam byla pěší cesta pro chodce a cyklisty, tak by to znamenalo dalších sto milionů korun navíc,“ uvedl Kortyš. 

Dodal, že kraj nyní vyjednává s jednotlivými ministerstvy, zda budou ochotna Pardubickému kraji na zvýšené náklady vyvolané požadavky příslušných úřadů poskytnout peníze. Původně měl dostat řečanský most přednost před tím v Přelouči. Silničáři ale nakonec rozhodli, že mostní konstrukce v Přelouči je na tom hůř.

Loni kraj vybudoval za 258 milionů korun nový most přes Labe ve Valech u Přelouče, který nahradil starý válečný most typu Bailey Bridge. Tři čtvrtiny nákladů uhradil Státní fond dopravní infrastruktury.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/mosty-pardubice-wonkuv-prelouc-oprava.A210217_594836_pardubice-zpravy_mvo